यसरी हुँदैछ हिमालयन ह्वाइटवाटर च्यालेन्ज   •   तिङ्लाको ‘नो भोट’मा फुट ल्याउने उम्मेदवारको प्रयास असफल   •   संचारकर्मी तथा यूवा गायक सचिन राईको नयाँ गीत रेकर्ड   •   राई पत्रकार संघद्धारा गोपाल छाङ्छा राईलाई ५४ हजार सहयोग   •   आङगेलु शेर्पालाई जिताउन नागरिक समाज सोलुको सार्वजनिक अपिल   •   टानका नवनिर्वाचित नेतृत्वद्वारा पदभार ग्रहण

हाइड्रोको सुरुङमा वाढी पस्दा २८ रोपनि खेत बगायो

सडक पुल बगाउँदा आवतजावतमा समस्या

पाँचथर । निर्माणधिन तल्लो हेंवा जलबिद्युत आयोजनाको सुरुङमा अविरल वर्षासँगै आएको बाढी पस्दा कृषकको २८ रोपनी खेत बगाएको छ । वाढीले फिदिम नगरपालिका–४, का दिलकुमार यक्पाङदेन र हिलिहाङ गाउँपालिका–७, का लक्ष्मीकुमार तामाङको खेत बगाएको हो । गएराती आएको बाढी सुरुङमा पस्दा दुई किसानको त्यतिका परिणामको खेल बगाएको हो ।

सुरुङमा पसेको बाढीले जलबिद्युत आयोजनाको अडिट एरिया देखि सिधै मुनि रहेको यक्पाङदेनको मात्र करीब २१ रोपनी खेत बगाएको उहाँले बताउनुभयो । खोला पारि रहेको तामाङको खेत भने यक्पाङदेनको खेत बगाएर हेंवा खोला थुनिए पछि बगाएको पीडितले बताएका छन् ।

भर्खरै धान रोपेको खेत बगाएपछि यक्पाङदेन र तामाङ चिन्तित बनेका छन् । उनीहरुले आयोजना निर्माण कम्पनि माउन्टेन हाइड्रोले आफूहरुलाई क्षतिपूर्ति दिनुपर्ने वताए । पिडित यक्पाङदेनले भन्नुभयो,“हाम्रो वर्षभरी खाने खेत नै लग्यो,अव के खाएर बाच्नु?,”।

यसैविच रानीटार र लुङरुपाको सीमाना भएर बग्ने आप्पा खोलामा रहेको मुहानमा बाढी पस्दा फिदिम बासी धमिलो पानी पिउन वाध्य छन् । यस्तै गएराती परेको अविरल वर्षाले पाँचथरको फिदिम नगरपालिका स्थित नाम्दुखोलामा लगाएको सडक पुल बगाउँदा रानीटार र लुङरुपा जान तथा उता बाट यता सदरमुकाम फिदिम तिर आउन नसकिने भएको स्थानिय बिरेन्द्र बास्कोटाले वताउनुभयो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

Close