विश्व बैंक २३ वर्षपछि पुनः अरुण बेसिनमा प्रवेश गर्न खोज्दै, माथिल्लाे अरुणमा चासाे   •   प्रियंका र आयुष्मानले गरे इन्गेजमेन्ट   •   साउन १६ देखि दोहामा दैनिक उडान भर्दै नेपाल एयरलायन्स   •   रुकुममा जीप दुर्घटना : ७ जनाको मृत्यु, ४ घाइते   •   विश्वकप फुटबलको उपाधि ट्रफीसँगै ३९ मिलियन डलर   •   नारायणी र कोशीमा पानी जहाजको सम्भावना

यी हुन् संसारकै सुन्दर २० देश, जुन सूचिमा नेपाल परेन

नेपाल किन परेन ?

38287

sundarकाठमाडौं । तपाईँलाई नेपाल कस्तो लाग्छ? ‘संसारकै सबैभन्दा सुन्दर’ हैन त? तर, अन्तराष्ट्रिय पर्यटकको आँखामा नेपालको सौन्दर्य कम प्राथमिकतामा पर्दै जान थालेको देखिएको छ । हालै सार्वजनिक गरिएको संसारका २० सुन्दर देशहरूको सूचीमा नेपाल पर्न सकेन ।

बेलायतको चर्चित ट्राभल गाइड रफ गाइड्सले सार्वजनिक गरेको यस्तो सूचि लाखौं पाठक र घुमन्तेहरूको मतबाट तय भएको हो । दक्षिण एसियाबाट छिमेकी मुलुक भारतको नाम १३ औं स्थानमा पर्दा नेपालको नाम भने २० भित्र पनि पर्न सकेन । एसियाबाट इन्डोनेसिया छैटों स्थानमा छ भने भियतनाम २० औं स्थानमा ।

चर्चित अन्तराष्ट्रिय संचार माध्यम टाइम, बिजनेश इन्साइडर, गार्जियन लगायतले यो सूचीलाई प्राथमिकता साथ स्थान दिएका छन् ।

नेपाल किन परेन?

रफ गाइड्सकै सन २०१४ को ‘वेस्ट प्लेसेज टु भिजिट इन २०१४’ सूचिमा नेपाल ‘बेस्ट भ्यालु डेस्टिनेसनमा’ १ नम्बरमा परेको नेपाल यसपाली भने २० देशभित्र पनि पर्न सकेन् । पछिल्लो समय नेपाल पश्चिमा पर्यटक भन्दा छिमेकी भारत र चीनका पर्यटक तान्नमा केन्द्रित छ । जसले गर्दा पश्चिमा घुमन्ते र सञ्चारमाध्यबाट छायाँमा पर्दै गएको हुन सक्छ ।

यस्ता छन् सबैभन्दा सुन्दर देशहरू:

१. स्कटल्यान्ड

आकर्षक ताल तलैया, ऐतिहासिक महलहरू, जंगल छेउका रमणीय समुद्री तटहरूको देश स्कटल्यान्डले सन्सारकै सुन्दर देशको रूपमा भोट पाएको छ । राजधानी इडिनबर्ग सहर र लस्कनटाय बिच स्कटल्यान्डका मुख्य आकर्षण हुन । यहाँ सबैभन्दा बढि अमेरिकी पर्यटक आउने गरेको तथ्यांक छ । २ लाख स्कटिस नागरिकले यसबाट रोजागारी पाएका छन् ।

२. क्यानडा

विश्व सम्पदा सूचीमा १५ वटा सम्पदा पर्ने क्यानडामा प्राकृतिक विविधता पनि उत्तिकै छ । भानकोभर, क्युबिक, मन्ट्र्याल जस्ता सहर पर्यटकका लागि चर्चित छन् । चर्चित झरना नियग्रा फल्स पनि क्यानडा र अमेरिकाको सिमानामा पर्छ । क्यानडा घुम्ने सबैभन्दा बढि पर्यटक पनि अमेरिकी नै हुन् ।

३. न्युजिल्यान्ड

पहाडी देश न्यूजिल्याण्ड घुमन्तेको तेस्रो छनौटमा परेको छ । न्युजिल्यान्डका हरिया लोभलाग्दा पहाड, गहिरा गल्छी र सुन्दर पखेराले विश्व सुन्दरताको तेस्रो स्थान पाएको छ । देशको करिब ४ प्रतिशत जिडिपी मा पर्यटनको योगदान छ । छिमेकी देश भएर पनि होला यहाँ पुग्ने सबैभन्दा बढि पर्यटक अष्ट्रेलियाका छन् ।

४. इटाली

युरोपेली संस्कृतिको एउटा केन्द्रको रूपमा परिचित इटालीमा खाना, संस्कृती, भाषा र साना साना सहरका फरक विशेषता पर्यटक लोभ्याउने आधार हुन् । ऐतिहासिक संरचनामा नयाँ शैलीले मोजमस्ती गर्ने उदेश्यले यहाँ धेरैजसो पर्यटक पुग्ने गरेका छन् । इटालीमा जर्मन नागरिकहरू सबैभन्दा बढि घुम्छन् ।

५. दक्षिण अफ्रिका

जंगल, बन्यजन्तु, पहाडका कोप्चेरामा पसेका समुद्री तटहरू र खानाले दक्षिण अफ्रिकामा पर्यटक तान्ने गरेको छ । देशको १० प्रतिशत रोजगारी पर्यटनमा निर्भर छ । ८ वटा सम्पदा विश्व सम्पदा सूचिमा परेका छन् ।

६. इन्डोनेसिया

७. इंग्लेन्ड

८. आइलेन्ड

९. संयुक्त राज्य अमेरिका

१०. वेल्स

११. स्लोभेनिया

१२. मेक्सिको

१३. भारत

१४. फिनल्याण्ड

१५. स्विजरल्याण्ड

१६. पेरू

१७. नर्वे

१८. आयरल्यान्ड

१९. क्रोआटिया

२०. भियतनाम

clickmandu


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*