डा. रेनुकाको ‘सोलुखुम्बु आउनु है हजुर’ यूट्युब च्यानलमार्फत सार्वजनिक (भिडियोसहित)   •   दशैं बिदामा कुन बैंकका कुन शाखा कहिले खुल्छन् ? यस्तो छ सूचि   •   अन्नपूर्ण, मनास्नु र गौरीशंकर संरक्षित क्षेत्रको पर्यटन प्रवेश शूल्कमा भारी वृद्धि   •   एनआरएन बेल्जियमका अध्यक्ष दाहालद्धारा आरोही नर्विन मगरको अभियानका लागि ५० हजार आर्थिक सहयोग   •   सङ्घ, प्रदेश र स्थानीय तहको संस्थागत संरचनामा विश्व बैंकले सघाउने   •   कांगे्रस सोलुखुम्बु काठमाडौं सम्पर्क समितिको शुभकामना आदनप्रदान तथा चियापान कार्यक्रम सम्पन्न

पर्यटनमन्त्री रवीन्द्र अधिकारीले देखेका विमानस्थल सुधारका ३ विकल्प

42291

airport copyकाठमाडौं, ११ वैशाख । त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको टर्मिनल भवन २८ वर्ष पुरानो भयो । २० वर्षसम्म नेपालको हवाई यातायातको चाप थेग्न सक्ने प्रक्षेपण गरिएको थियो । तर, ०४७ मा भवन बनेपछि त्यसपछिका सरकार न यसको विकल्प खोज्नतिर लागे, न विमानस्थलको विस्तारमा गम्भीर भए । त्यसैले एउटा मात्रै धावनमार्गको भरमा दैनिक चार सयभन्दा बढी उडान/अवतरण गर्दा विमानस्थल साँघुरो भएको छ ।

१. तीन वर्षभित्र पोखरामा र लगत्तै निजगढमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल
हामीसँग एक मात्रै अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल छ । त्यो पनि एउटै ‘रन वे’ भएको । डोमेस्टिक र अन्तर्राष्ट्रिय दुवै उडानका लागि सोही ‘रन वे’ प्रयोग गर्नुपर्छ । यसको विकल्प पहिल्यै सोच्नुपथ्र्यो । तर, हामीले ढिला गर्‍यौँ । परिणाम हामी भोग्दै छौँ । रन वेमै हुने दुर्घटनादेखि घन्टौँसम्म हुने एयर ट्राफिक जाम यसैका परिणाम हुन् । अब प्रभावकारी विकल्प तत्काल खोज्न आवश्यक छ । यसका लागि हामीले पोखरास्थित निर्माणाधीन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको निर्माणकार्य छिटो सक्न निर्देशन दिएका छौँ । अबको तीन वर्षभित्र त्यो विमानस्थल निर्माण भइसक्नेछ । त्यस्तै, भैरहवास्थित निर्माणाधीन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको काम पनि छिटो सक्न निर्देशन दिएका छौँ । अबको डेढ वर्षभित्र निर्माण भइसक्नेछ । त्यसबाहेक बाराको निजगढस्थित अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल निर्माण चाँडो सुरु गर्ने हाम्रो योजना छ ।

२. त्रिभुवन विमानस्थलमा अन्तर्राष्ट्रिय उडान मात्र, आन्तरिकका लागि नयाँ विकल्प
त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा अब अन्तर्राष्ट्रिय उडान मात्रै गरिनुपर्छ । डोमेस्टिकतर्फको उडानका लागि विकल्प खोजिनुपर्छ । यसका लागि हामीले काभ्रेको धुलिखेल रोजेका छौँ । यस विषयमा छलफल अघि बढिसकेको छ । अबको सात दिनभित्र यसको टुंगो लाग्नेछ । त्यसो हुन सके त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उडानको चाप स्वतः घट्नेछ ।

३. प्रदेशस्तरीय स्टेसन केन्द्र,  पूर्व र पश्चिमका उडान उतैबाट
मुलुकभर उडान भर्ने डोमेस्टिकतर्पmको केन्द्र पनि काठमाडौंमै छ । अब डोमेस्टिकतर्फका जहाज प्रदेशस्तरीय स्टेसन केन्द्रबाट पनि उड्ने व्यवस्था हुनेछ । जस्तो, पूर्वतर्फ उडान भर्ने जहाजका लागि विराटनगरमा स्टेसन केन्द्र राखिनेछ । पूर्वी नेपाल र आसपासका क्षेत्रमा उडान भर्ने जहाज त्यहीँबाट सञ्चालन हुनेछन् । पश्चिमतर्फ उडान भर्ने जहाजका लागि पोखरामा स्टेसन केन्द्र राखिनेछ । पश्चिम नेपाल र आसपासका क्षेत्रमा उडान भर्ने जहाज त्यहीँबाट सञ्चालन हुनेछन् । यसले त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा भएको अहिलेको चापलाई तत्काल नियन्त्रण गर्नेछ । यो काम सुरु भइसकेको छ । यो अन्तिम विकल्प होइन, तर तत्कालका लागि यसले पनि फरक ल्याउनेछ । केही दिनभित्रै जनताले यसको अनुभूति गर्न सक्नेछन् ।
@nayapatrika


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*