थुलुङ दुधकोशीमा पहिलो ‘अध्यक्ष रनिङ शिल्ड’ हुँदै   •   मिस/मिस्टर शेर्पा दाफुटी र सोनाम जाङ्बु पहिलोपटक मिडियामा; भन्छन् 'यूवाहरुले देशमै केही गर्नुपर्छ'   •   सोलुखुम्बुबाट जिल्लास्तरीय व्याडमिन्टन खेलाडी छनोट, ४ जना पुरुष र ३ जना महिला छनोटमा   •   नेपाल भ्रमण वर्षः २० लाख पर्यटक ल्याउन १० हजारलाई तालिम   •   वैद्य माओवादीको युवा स‌ंगठनद्वारा सुगतरत्नलाई कालोमोसो   •   सरकारले गठन गर्‍यो पराजुलीको अध्यक्षतामा वाइडबडी उच्चस्तरीय न्यायिक जाँचबुझ आयोग

विदेशमा रहेका नेपालीले पठाउने रेमिटेन्स प्रतिव्यक्ति ४ हजार अमेरिकी डलर !

42544

baideshik remitanceकाठमाडौं । विदेशमा रहेका नेपालीले औसतमा करिब प्रतिव्यक्ति ४ हजार अमेरिकी डलर रेमिटेन्स पठाउने गरेका छन् । याे सन् २०१७ काे अाैसत हाे । साे वर्षमा विदेशमा काम गर्न गएका नेपालीले स्वदेशमा भित्र्याउने रेमिटेन्स आप्रवाह दर करिब दोहोरो अंकले बढेको र विदेश जानेको संख्या केही घटेकाले प्रतिआप्रवासी रेमिटेन्स बढेको अनुमान छ।

संयुक्त राष्ट्रसंघअन्तर्गतको कृषि विकासका लागि अन्तर्राष्ट्रिय कोष (आईएफडी)ले सार्वजनिक गरेको ‘रेमिटेन्स मार्केट्स एन्ड अपर्चुनिटिज इन एसिया एन्ड द प्यासिफिक’ शीर्षकको प्रतिवेदनले यस्तो देखाएको हो।

संस्थाको प्रतिवेदनअनुसार सन् २०१७ मा नेपालले छ अर्ब ९४ करोड ७० लाख डलर विप्रेषण भित्र्याएको छ। सन् २०१६ को तुलनामा यो रकम ९.८ प्रतिशत बढी हो। यो अवधिमा कुल १७ लाख ३८ हजार ४४२ नेपाली विभिन्न मुलुकमा कार्यरत रहेको अनुमान छ। त्यसैको आधारमा गतवर्ष हरेक आप्रवासी नेपालीले औसतमा ४ हजार ९९६ डलर घरमा पठाएकाे छ ।

नेपालको औसत प्रतिआप्रवासी रेमिटेन्स समग्र एसिया-प्रशान्त क्षेत्रको भन्दा बढी हो। प्रतिवेदनअनुसार समीक्षा अवधिमा एसिया प्रशान्त क्षेत्रमा दुई खर्ब ५६ अर्ब डलर विप्रेषण प्रवाह भएको छ। अाजकाे अभियान दैनिकमा खबर रहेकाे छ ।


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*