डा. रेनुकाको ‘सोलुखुम्बु आउनु है हजुर’ यूट्युब च्यानलमार्फत सार्वजनिक (भिडियोसहित)   •   दशैं बिदामा कुन बैंकका कुन शाखा कहिले खुल्छन् ? यस्तो छ सूचि   •   अन्नपूर्ण, मनास्नु र गौरीशंकर संरक्षित क्षेत्रको पर्यटन प्रवेश शूल्कमा भारी वृद्धि   •   एनआरएन बेल्जियमका अध्यक्ष दाहालद्धारा आरोही नर्विन मगरको अभियानका लागि ५० हजार आर्थिक सहयोग   •   सङ्घ, प्रदेश र स्थानीय तहको संस्थागत संरचनामा विश्व बैंकले सघाउने   •   कांगे्रस सोलुखुम्बु काठमाडौं सम्पर्क समितिको शुभकामना आदनप्रदान तथा चियापान कार्यक्रम सम्पन्न

साउन २६ गतेलाई राष्ट्रिय नृत्य दिवशको रुपमा मान्यता दिने संस्कृतिमन्त्री अधिकारीको घोषणा

दोस्रो राष्ट्रिय नृत्य महोत्सब सम्पन्न (फोटो फिचरसहित)

43928
  • शिखरपोष्ट रिपोर्टर

mantri adhikariकाठमाडौं, २६ साउन २०७५ । संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री रविन्द्र अधिकारीले हरेक साउन २६ गतेको दिनलाई राष्ट्रिय नृत्य दिवशको रुपमा मान्यता दिने घोषणा गर्नुभएको छ । नृत्य निर्देशक संघ, नेपालद्धारा भृकुटीमण्डपमा आयोजित दोस्रो राष्ट्रिय नृत्य महोत्सव समारोहलाई सम्बोधन गर्दै मन्त्री अधिकारीले यस्तो घोषणा गर्नुभएको हो ।

नेपाल बहुसाँस्कृतिक, बहुधार्मिक र बहुजातीय मुलुक भएको उल्लेख गर्दै उहाँले यहाँको कला, संस्कृति संरक्षण र प्रवद्र्धनमा नृत्य क्षेत्रको महत्वपूर्ण भूमिका रहने विश्वाससमेत व्यक्त गर्नुभयो । आगामी दिनमा यस क्षेत्रलाई सम्मानित क्षेत्रको रुपमा विकास गर्न राज्यस्तरबाटै पहल गर्ने प्रतिबद्धतासमेत उहाँले जनाउनुभयो ।

tt uu yyसंघका उपाध्यक्ष तथा कार्यक्रम संयोजक प्रदिपमान श्रेष्ठले नृत्यकै माध्यमबाट मुलुकको पहिचान दिलाउन सकिने भन्दै राज्य पक्षबाट यसको उत्थानका लागि पहल गरिनुपर्नेमा जोड दिनुभयो । संघका केन्द्रीय सदस्य केशब कोइरालाले यस्ता महोत्सवको माध्यमबाट मुलुकको कुनाकन्दरामा लुकेर रहेका कला संस्कृतिको उजागर हुनुका साथै संरक्षणमा टेवा पुग्ने बताउनुभयो । उहाँले सरकारले नृत्य क्षेत्रलाई प्रोत्साहन दिन खालका कार्यक्रम गर्नुपर्नेसमेत बताउनुभयो ।

संघले आफ्नो स्थापना भएको दिनलाई अवसर पारेर आयोजना गरेको उक्त महोत्सवमा देशका विभिन्न जिल्ला र क्षेत्रबाट प्रतिनिधित्व गर्दै मौलिक नृत्यहरु प्रदर्शन गरिएको थियो । सो अवसरमा वाइल्ड रिपच्ड क्यूलगायतलाई नृत्य क्षेत्रमा महत्वपूर्ण योगदान पुर्‍याएको भन्दै सम्मानित गरिएको थियो ।

कार्यक्रम सुरु हुनुभन्दा अगाडि विविध झाँकीसहित र्‍यालीसमेत निकालिएको थियो । a b c ee ff gg hh jj ll oo pp uuफोटो: गंगाराम राई


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*